Jan Kaila: Elis Sinistö ja Villa Mehu – Itse tehty elämä
Elis Sinistö (1919–2004) oli tanssija, joogaaja, pasifisti ja kasvissyöjä. Hän oli yhteiskunnasta ja sen käytännöistä irrottautunut erakkomystikko ja ite-taiteilija*, joka eli itse luomassaan maailmassa luontoa kunnioittaen. Sinistö koki, että uskoessaan modernin maailman arvoihin ihminen menettää suhteensa luontoon, leikkiin ja onnellisuuteen.
Villa Mehu oli Elis Sinistön luomus ja koti kirkkonummelaisessa metsässä, jossa hän asui vuodesta 1954 aina kuolemaansa asti. Villa Mehun tontille syntyi yli toistakymmentä mielikuvituksellista rakennusta, kuten Aurinkosauna, Erakkomaja, Seitsemäs taivas, Hotelli Elite ja Satupesä. Veistoksia, maalauksia, runoja ja mietelauseita löytyi ympäri metsää. Villa Mehun isäntä toivotti aina vieraat tervetulleiksi ja halusi tuottaa iloa ympärilleen. ”Onnellisinta on olla onnellinen” oli Sinistön usein toistama elämänmotto.
Valokuvataiteilija Jan Kailalle (s. 1957) Elis Sinistön maailma oli lapsuuden satumainen leikkipaikka 1960-luvun Kirkkonummella. Vanhempien kielto mennä Eliksen maille ei estänyt seikkailuja Villa Mehussa. Kaila on todennut, että aikuiset kokivat Sinistössä jotakin uhkaavaa. Ehkä Sinistön elämä näyttäytyi aikuisille yhteiskunnan oletusten vastaisena ja outona. Jan Kailan teokset Elis Sinistöstä valittiin mukaan näyttelyyn, koska ne kertovat vastarinnasta yhteiskunnan rajoituksia kohtaan. Tuntuu kuin Elis olisi kääntänyt diagnosoivan katseen kohti yhteiskuntaa.
Kaila muutti 1980-luvulla takaisin alueelle ja tutustui Elis Sinistöön. Kailan yhteistyö Sinistön kanssa jatkui vuosia.
*ITE-taide (lyhenne = itse tehty elämä). ITE-taide tarkoittaa kouluttamattomien taiteilijoiden arjen ympäristöissä tekemää taidetta. Jan Kailan teokset ovat osa Suomen valokuvataiteen museon kokoelmia.
DIAGNOOSI
PVF 202431.1.–5.5.2024
Suomen valokuvataiteen museo